Podcast Českého rozhlasu podrobně mapuje aktivity Jaroslava Foglara za protektorátu.
Nacistická okupace zasáhla do všech oblastí života společnosti. Zpočátku Foglar ještě problémy neměl, ale i to se změnilo, konstatuje Zdeněk Bauer. „Na jaře 1941 byl zastaven jeho milovaný Mladý hlasatel a také už neexistoval Junák. Začal tedy spolupracovat s protektorátním rozhlasem.“ Pro německou mládež existovala organizace Hitlerjugend, obdobou pro českou mládež bylo Kuratorium, „což byla alternativa právě Hitlerjugend, kam česká mládež neměla přístup. V čele byl ministr Emanuel Moravec,“ vysvětluje Zdeněk Bauer.
A dodává: „Byl to systém navržený protektorem Heydrichem a fungoval i v jiných okupovaných zemích. Jeho cílem bylo převychovat, germanizovat mládež a zapojit do tohoto systému veškerou mládež.“ Sám Foglar vznik této organizace vítal, zapojil se do jejích aktivit, byl redaktorem v „kuratorijním“ časopise Správný kluk.„Prošel si mnoha etapami, ale nakonec se ukázal jako přímý muž. V okamžicích, kdy neměl jasno, tak si ho později udělal. Tento mýtus může být důsledkem černobílého vidění světa, někdy nepřejícnost, někdy něco jiného,“ odpovídá publicista Bauer na otázku, jestli a proč Foglar s Hitlerjugend spolupracoval.
Celý pořad Ivany Chmel Denčevové si poslechněte v audiozáznamu zde.
* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na
.