Letošní rok je v naší společnosti spojen s připomínáním významných historických událostí, které proběhly v letech končících osmičkou. Osudové osmičky naší historie se snaží přiblížit např. Česká televize sérií pořadů s výkladem událostí let 1348, 1648, 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968 a dalších. Zajímavé je, že osmičkové letopočty sehrály svůj význam i v životě našeho oblíbeného spisovatele Jaroslava Foglara. Posuďte sami:
1898 – z tohoto roku pochází dosud nejstarší známá společná fotografie manželů Jindřicha Foglara a Marie Foglarové (rodičů Jaroslava Foglara).
1908 – Jaroslav Foglar slaví 6. července své první narozeniny.
1928 – Jaroslav Foglar získává své první skautské vyznamenání – bronzovou svastiku Náčelnictva.
1938 – Jaroslav Foglar mění zaměstnání, stává se propagačním pracovníkem nakladatelství Melantrich, v listopadu se spolu s Karlem Burešem ujímá redakce Mladého hlasatele, získává vyznamenání Skautskou lásku, poprvé vychází Historie Svorné sedmy (na pokračování v dětské příloze Českého slova), knižně Tábor smůly a na stránkách Mladého hlasatele se 17. prosince objevuje první příběh Rychlých šípů.
1948 – Jaroslav Foglar mění zaměstnání v souvislosti s ukončením vydávání časopisu Vpřed, složitě se brání neobjektivní kritice vůči svému dílu.
1958 – v Polsku vyšly dvě Foglarovy knihy Hoši od Bobří řeky a Záhada hlavolamu. Oblíbený (ale v té době v Československu zakázaný) dětský spisovatel navazuje spolupráci s časopisem ABC.
1968 – vychází první kniha o Jaroslavu Foglarovi (Stanislav Sohr: Zase zní Píseň úplňku), režisér Hynek Bočan natáčí seriál pro děti na motivy knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Jaroslav Foglar se aktivně účastní obnovy skautingu (snahy ukončeny pozdější „normalizací“).
1978 – Jaroslav Foglar se s maminkou stěhují na Žižkov do podkrovního bytu v Křišťanově ulici 18.
1988 – ve dvou vydáních ve stejném roce vychází mj. Chata v Jezerní kotlině. Konají se první foglarovské výstavy - „Bobří hráz“ (přibližovala historii pražské Dvojky), druhá „Rychlé šípy slaví narozeniny“ (k 50. výročí vzniku Rychlých šípů). V prosinci se konal první Večer světel. Všechny akce pořádají nadšení fanoušci foglarovek, kteří v čele s Ivanem Vápenkou zakládají volné sdružení s názvem „Přátelé žlutého kvítku“ a (věřme, že) definitivně tak spisovatele a jeho dílo rehabilitují. Jaroslav Foglar navíc obdržel dodatečně stříbrný stupeň Junáckého kříže.
1998 – Jaroslav Foglar získává cenu za celoživotní výkon od Obce spisovatelů a vychází první úplné vydání Rychlých šípů, které stalo vánočním bestsellerem. Zdravotní stav spisovatele hospitalizovaného již tři roky v pražské Thomayerově nemocnici se však zhoršuje.
Soupis hlavních událostí si nečiní nároky na úplnost (společně s fotografiemi byl sestaven z veřejně přístupných zdrojů), autor uvítá jakékoliv doplnění, či upřesnění.