Osmým svazkem edice kreslených příběhů nazvané „Klasické komiksy Marko Čermáka“ z Nakladatelství Václav Vávra se stala kniha Modrá pětka za Zlatou peřejí a další příběhy.
Rok 1970 přinesl - po dvou letech od obnovení některých tradičních dětských a dalších zájmových organizací a jejich časopisů - opět nedobrovolné ukončení činnosti a s tím spojený zánik spolkových tiskovin. Nejinak dopadl skautský čtrnáctideník Junák v polovině roku1970.
Na základech bývalého redakčního kolektivu redakce Junáka byla částečně postavena redakce nového časopisu Pionýrská stezka, kam přešla část redaktorů a spolupráci navázala i řada autorů z bývalého Junáka, mezi nimi i Marko Čermák.
Pionýrská stezka začala vycházet v lednu roku 1971 jako čtrnáctideník, od 5. ročníku 1974/1975 až do svého zániku v březnu roku 1992 jako měsíčník. Od roku 1990 nesl časopis název Stezka.
Hned v prvním čísle prvního ročníku se čtenáři setkali s kresleným seriálem Modrá pětka - příběhem pionýrské družiny vodáckého oddílu.
Jméno J. B. Kamil uváděné u každého pokračování je pseudonym vytvořený z koncovek křestních jmen obou autorů námětů a scénářů (
Jir-
ka Hromádko a
Bohu-
mil Kolář), kteří se u tvorby kresleného seriálu s Marko Čermákem setkali již v časopise Skaut Junák 1969 - 1970, kde pod přezdívkami Nemo a Ouš napsali Družinu Čápů.
Rozvážný Martin, bystrý Vláďa, roztržitý, ale podnikavý "vědec" Čajíček a odvážná dvojčata Hanka a Eva nejdříve prožili na téměř padesáti stranách rozsáhlý příběh Modrá pětka na stezce dobrodružství, který vycházel v Pionýrské stezce č. 1 - 16/1971 a č. 1 - 24/1971-1972 (v naší edici Klasické komiksy Marko Čermáka jde o svazek č. 2), potom následovalo dvacet pokračování Modrá pětka za Zlatou peřejí v č. 1 - 20/1972-1973 (obsaženo v tomto svazku). Všechny další příběhy jsou již výrazně kratší, od několikastránkových po události popsané v jednom pokračování.
Předobrazy hlavních hrdinů neexistují, jen u dvojčat Hanky a Evy autoři scénáře sáhli po jménech svých manželek.
Ani místa dějů: městečka Hradec, Týn… řeka Modrava… hrad Klábrštejn nemají nějakou konkrétní předlohu - jsou pospojována z dojmů z vodáckých a trampských putování a fantazie, která vykouzlí ideální krajinu pro děj. Výjimku v celé řadě tvoří pouze příběh Na velké plavbě (č. 1 - 12/1980-1981) zasazený na Lužnici (obsaženo v tomto svazku).
S dobrodružstvími Modré pětky se čtenáři Pionýrské stezky mohli seznamovat plných dvacet let až do srpna roku 1990, konkrétně do č. 12 20. ročníku.
Modrá pětka tak drží výrazný rekord v nepřetržitém vycházení jednoho kresleného seriálu, navíc v jednom časopisu. Ve své kategorii patří po Rychlých šípech navíc k seriálu s největším počtem pokračování – je jich celkem 297. V tvorbě Marko Čermáka pak jde o výrazně nejrozsáhlejší jím kreslený seriál.
Vázaná barevná publikace formátu A4 s rozsahem 64 stran bude od 16. 5. k dostání u nakladatele - http://www.intercrosse.eu – za cenu 250 Kč a následně také v řadě knihkupectví, kde je doporučená prodejní cena 280 Kč.
Kniha obsahuje též úvodník o publikovaném seriálu.
První zájemci si budou moci Modrou pětku za Zlatou peřejí pořídit na stánku L113 Nakladatelství Josef Vybíral na letošním 22. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2016 v Průmyslovém paláci na pražském holešovickém Výstavišti, který proběhne ve dnech 12.-15. 5.
Pozor: Setkání s Marko Čermákem, které je uváděno v programu veletrhu na pátek 13. května 2016 od 14 do 15 hodin na stánku L 113 Nakladatelství Josef Vybíral v levém křídle Průmyslového paláce se nekoná!!
Prvním svazkem edice je třetí vydání komiksu Tajemství Velkého Vonta, druhým svazkem Modrá pětka na stezce dobrodružství, třetím Walitaka, čtvrtý svazek obsahuje seriály Rover Hogan a Tři kluci, pátý díl přinesl seriály Plamínek a Boj o zlato, šestý uvedl příběhy Safírová stezka, Tom a Péťa, Záhada smaragdového jezírka a sedmý svazek nabídl seriály Družina Čápů, Psáno na březové kůře, T. O. Sedmdesátka, Tábor ve Žlutých skalách.