
„Jak splašený vraník kupředu pádí čas…“ Slova z nápěvu jedné z foglarovských písní, která vzdává hold kreslíři Rychlých šípů Janu Fischerovi, vypovídají trefně, jak se svět kolem nás točí stále rychleji. Někdy pak v tom kalupu nestíháme zaznamenávat ani události, jejichž uchování v paměti přitom stojí za to.
To je i „příběh“ Akademie Jaroslava Foglara (AJF). Pod jejím štítem se v roce 2024 uskutečnila řada akcí – kolegií AJF, setkání, průzkumných výprav i „taškařic“, o nichž se ale čtenáři Bohouška dovědí více až nyní.
Některé zápisy z akcí AJF byly rozepsány už dříve, leč v záplavě jiných badatelských úkolů jaksi nedošlo na finální tečku a odeslání do redakce Bohouška ke zveřejnění. Na pergamenu novějších zpráv zasychá inkoust naopak teprve teď.
Akademie Jaroslava Foglara je ovšem přesvědčena, že aktuálnost všeho, co se událo v předchozích měsících, se nikterak neztrácí ani v prachu zvířeném kopyty v úvodu zmíněného „vraníka času“.
Takže…
Zastavení první: Když Duben přichází…
Vzdor kvapíkovému tempu života dokážeme každou středu, která je v kalendáři nejblíže 13. dni v měsíci, zpomalit naše kroky a sejít se na pravidelném kolegiu AJF. V pořadí 155. setkání proběhlo 10. dubna 2024.
Z diskusních a badatelských témat, které se otevřela v programu dubnového kolegia, připomínáme dnes čtyři nejzajímavější.
1. Neznámý obraz Marko Čermáka?
V nabídce jedné z pražských aukčních galerií se objevil obraz, prezentovaný jako dílo kreslíře Marko Čermáka. Na tom by nebylo nic zvláštního, vždyť jeho obrazy se prodávají v poslední době stále častěji a mnohdy i za udivující částky. V tomto případě jde ale o kresbu, která – snad kromě signatury – charakteristický styl Markova výtvarného projevu nikterak nevykazuje!
Jde tedy o „omyl“ galeristy, nebo se přece jen jedná o zcela neznámé Markovo dílo, snad z počátků jeho výtvarné umělecké dráhy? AJF bude příležitostně konfrontovat tento obraz se samotným údajným autorem – Marko Čermákem.
2. K novým příběhům Rychlých šípů
Několik členů AJF bylo v sobotu 16. 3. 2024 účastno koncertu skupiny Paběrky v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Po excelentním muzicírování Paběrek následovalo povídání s Marko Čermákem o Rychlých šípech a hudebním životě.
V průběhu debaty Marko Čermák vyslovil svůj nesouhlas s neustávajícími pokusy novodobých autorů o pokračování kreslených příběhů Rychlých šípů: „Nechci vůbec hodnotit výtvarnou, ani textovou úroveň těchto nových příběhů. Jsem ale přesvědčen, že Rychlé šípy patří, a měly by zůstat výhradně panu Foglarovi! A jako kreslíře po zemřelém Janu Fischerovi si Jaroslav Foglar vybral mě!“, zdůraznil Marko Čermák.
3. RŠ v animovaném televizním seriálu
Prohlédli jsme si ukázky výtvarného pojetí připravovaného sedmidílného animovaného seriálu o Rychlých šípech, který by měla Česká televize odvysílat v roce 2025 na programu ČT – D. První ukázky vypadají slibně, na jakékoli hodnocení tohoto televizního foglarovského počinu je však příliš brzy…
4. Kdo dal asi trojku?
Na závěr 155. kolegia jsme si vyslechli jeden z mnoha dvojkařských příběhů, zaznamenaných Josefem Bláhou – Řešetlákem, který v 80. letech pomáhal Jestřábovi při vedení oddílu. S Řešetlákovým laskavým svolením tuto povídku nyní rádi nabízíme i čtenářům Bohouška -
Povídka (PDF).