Střípky z historie Bohouška

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Z archivu | Vydáno dne: 30. 9. 2023 |

20 let BohouškaĆas od času se nás ptáte, jak vlastně Bohoušek vznikl, proč nese foglarovský magazín jméno nechvalně proslulého člena Bratrstva kočičí pracky, zda se nějak v rámci redakce scházíme a připravujeme články k vydání, proč průběžně neaktualizujeme web a proč nám zveřejnění článků trvá tak dlouho 😊 a podobně. Na všechny tyto dotazy se vám pokusím v následujících řádcích odpovědět. Budu přitom nejen dolovat informace ze své paměti, ale také z publikace „20 let s Bohouškem,“ kterou jsem sestavil a vydal vlastním nákladem před třemi lety, když Bohoušek slavil kulaté výročí. Ne, opravdu ji neobjednávejte, nehledejte na Aukru, Trhu knih, Bazoši a já nevím, kde ještě. Sehnat se prostě nedá, protože jsem ji vydal v tištěné podobě jen pro potřebu redakce ve třech kusech. 😊


Tak tedy, jak to všechno začalo? Ještě než začnu vyprávět o Bohouškovi, musím se zmínit o době předcházející. Všichni tři, kteří tvoříme už 23 let redakci Bohouška (vedoucí: Alpín, webmaster: Best, redaktor: Krizmen) jsme si v devadesátých letech minulého století prošli množstvím mediálních zkušeností – ať už šlo o amatérské oddílové, klubovní a jiné časopisy (Stopa, Družina, Stín a Světlo a jiné) nebo pokusy o vydávání celostátních periodik (Mladý hlasatel, Kamarád, Zet 21, Stezka, Stezka mladých táborníků), vždy jsme se snažili zvýrazňovat foglarovské téma. Best s Alpínem založili informační kancelář Pražské sdružení žlutého kvítku. Já (Krizmen) s Bestem jsme navíc později společně s dalšími kamarády založili Sdružení amatérských novinářů (propojovalo redaktory školních, klubovních a oddílových časopisů), které následně vydávalo zpravodaj Pražský herold. Do této aktivity byl zapojen i Alpín jakožto vedoucí Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara, v jejíž spolupráci časopis vycházel. Všichni tři jsme navíc pražskou pobočku foglarovského sdružení založili (a v ní působíme dodnes) a společně všem zájemcům různým způsobem (tehdy ve formě tištěných, klasickou poštou rozesílaných zpráv, korespondenčních lístků) sdělovali aktuální informace. V rámci herolda měla pražská pobočka svoji pravidelnou rubriku, kde jsme informovali o novinkách v pražském a středočeském foglarovském dění. Bohužel projekt tištěného zpravodaje v roce 1999 skončil a společně jsme se rozhodovali, co dál (přitom se každý z nás věnoval mnoha dalším dobrovolnickým aktivitám, které nás tehdy velmi zaměstnávaly).
Doba na přelomu století s sebou přinesla novinku zvanou internet. Poměrně rychle jsme se s ním naučili všichni tři pracovat a využívat jeho služby – např. elektronickou poštu nebo tehdy populární komunikační program ICQ. Podobně jako my to zvládli mnozí foglarovci, důkazem byla např. diskusní fóra věnovaná foglarovkám (zmínit lze třeba vlákno na Okounovi) nebo velmi oblíbené e-mailové konference, čí první statické internetové stránky věnované tématu. Rozhodnutí bylo jasné – přesunout naše aktivity na celosvětovou pavučinu. Byli jsme si jisti, že s rozvojem internetu, si náš zpravodaj své čtenáře najde. Přitom jsme se shodli, že se prioritně budeme věnovat foglarovskému zpravodajství, že na tom budeme pracovat pro radost a ve volném čase. Psal se srpen roku 2000. Seděli jsme tehdy společně ve třetím patře v kanceláři na Senovážném náměstí 24 (ano, jen o několik domů dále, kde Jaroslav Foglar po II. světové úspěšně vzkřísil Junáka), Best už věděl jak to vše spustit, ukazoval nám tehdy jeden z prvních zdarma využitelných on-line redakčních systémů, které vůbec v českém prostředí existovaly a debatovali, jak foglarovský magazín pojmenujeme a při jaké příležitosti ho vlastně spustíme. Ohledně názvu zaznívaly různé návrhy, byly ale hodně obyčejné, vlastně nezajímavé, když v tom zpoza monitoru Best navrhnul Bohouška. To se nám všem zalíbilo. Byl a je to jednoduchý, hravý a dobře zapamatovatelný název, navíc je tu výrazný odkaz na dílo Jaroslava Foglara. Kdo jiný získával informace od Rychlých šípů než Bohoušek navrtanou trubkou do zdi klubovny? Dobře si pamatuji na tu radost a nápady, které s vymyšleným názvem magazínu hned z našich tří hlav přicházely (dosud máme např. zachovanou rubriku Trubka, kde převážně nevážně komentujeme foglarovské dění, přinášíme určité zprávy s nadhledem nebo jen výkřiky do tmy).
A tak tedy Best 24. srpna 2000 v 19:08 hodin zaregistroval Bohouška. Jeho oficiální spuštění bylo velmi rychle domluveno na 29. srpna 2000, tedy v předvečer dne, kdy si všichni skalní foglarovci připomínali 60. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu. A ti pražští z pražské pobočky si to mohli připomenout mimořádnou akcí – na Bohouškovi jsme v naší první zprávě tehdy psali: „Až Dunivá Kateřina oznámí 30. srpna tohoto roku 6. hodinu večerní, tehdy si v Praze připomeneme tento starý příběh. A nemnozí pak popatří to, co v dávných časech žilo, aby později ztraceno, ne však zapomenuto bylo.“ O co šlo, si nechám s dovolením pro sebe. Ale právě tam jsme přítomným sdělili, že Bohoušek existuje. Mezi námi třemi jsme navíc výročí oslavili společným focením při sledování filmu Záhada hlavolamu ´93. Pro historii je důležité uvést, že Bohoušek tehdy nebyl na své vlastní doméně, ale hostoval na poměrně složité adrese wp.wpublisher.cz/bohousek, kterou tehdejší provozovatel Wpublisheru poskytoval všem zájemcům zdarma. Ostatně, naší snahou vždy bylo a je, provozovat web nízkonákladově, ale s tím, že všichni tři máme nad Bohouškem kontrolu.
Zpráva o existenci Bohouška se rychle rozkřikla a čtenářů postupně přibývalo. V počátcích jsme se snažili přinášet měsíční přehled novinek, ale brzy se ukázalo, že aktualizace vzhledem k množství informací, článků a fotografií nesnese odkladu a nastala situace, která trvá dodnes – kdo má zrovna volnou chvilku nebo náladu, vkládá články, upravuje web nebo řeší technické problémy. Hlásili se první spolupracovníci, přicházely ohlasy. Velkou radost nám dělala spolupráce s našimi o generaci staršími kamarády, kteří pro nás jsou trvalým vzorem Sváťou Hrnčířem, Vlastou Tomanem a Ivanem Vápenkou ale i mnoha dalšími, kteří přispěli svojí „troškou do mlýna,“ rád vzpomínám třeba na Ondřeje Lišku či Zdendu Mertlíka.

Pojďme si společně ve stručném přehledu připomenout to nejdůležitější v redakčním dění uplynulých let:

2000 – první příspěvek: 60 let Záhady hlavolamu (29. 8.), vznikl foglarovský rozcestník (28. 10.). Zřízeno přesměrování složité adresy webu na http://bohousek.aktualne.cz.

2001 – Při prvním výročí bylo zaznamenáno 8 800 návštěv Bohouška. „Foglarovský svět nechápeme v tom úzkém sběratelském slova smyslu, ale jako prostor pro nejrůznější zájmy činorodých dětí, jejich starších kamarádů – vedoucích, rodičů, pamětníků i nových hledačů… Jako místo, kam si člověk rád zajde, protože je mu tam fajn.“ Bohouška jsme přesunuli na adresu http://bohousek.novinar.cz, zároveň byl jeho obsah převeden do bezplatného redakčního systému phpNuke. V tiráži se objevila informace: „Bohouška připravuje 99. pražská pobočka SPJF a zastoupení Sídla Praha SŽK v rámci Pražského sdružení žlutého kvítku.“ Novinkou byla možnost se zaregistrovat coby dopisovatel, psát zprávy, ke každému článku přidávat komentáře, diskusní fórum, návštěvní kniha, anketa na titulní straně. Rubriky na Bohouškovi byly: Zpravodaj, Kalendář, To taky, Co na to J. T.?, Trubka, Napsali jiní, Šťoura, Z archivu. V závěru roku byly domény bohousek.cz, stinadla.cz. V průběhu roku založili Alpín s Bestem stránky foglar.aktualne.cz (později se přesunuly na foglar.novinar.cz a foglar.stb.cz a fungovaly do roku 2006) s_názvem AKTA: Jaroslav Foglar - Foglar aktuálně, které reagovaly na zpochybňování závěti Jaroslava Foglara (i v souvislosti s jeho zdravotním stavem) a další nepravdivé informace.

2002 – Na skautském Přechodu Brd byl k dispozici letáček s informacemi o Bohouškovi (zajistil Menhart), ve Sluneční zátoce byly na setkání foglarovců připraveny Noviny ze Sluneční zátoky (z článků na Bohouškovi sestavili Alpín s Bestem). Na Bohouškovi bylo Bestem zprovozněno zasílání zpráv na mobilní telefony, Se společností EPIC dojednal Alpín mediální podporu Ceny za odvahu. Symbol internetového zpravodaje Bohoušek byl uveden na oficiálních materiálech akce a v denním tisku.

2003 – na Přechodu Brd byly k dispozici Brdské Fabiánovy noviny (z článků na Bohouškovi sestavili Alpín s Bestem), Bohoušek byl mediálním partnerem soutěže Kde jsou Vaše Stínadla? Bohoušek bylo možné číst na mobilní platformě WAP. Ve spolupráci s firmou Bonaparte jsme uspořádali soutěž o stolní hry Rychlé šípy.

2004 – 1. září dostal Bohoušek svoji současnou podobu v prostředí redakčního systému phpRS a trvale se přesunul na svoji vlastní doménu www.bohousek.cz (2. září). Na redakci zůstal přesun 735 článků z předchozího redakčního systému. Pro zajímavost přesun těchto článků nám trval neuvěřitelných 19 let a dokončen byl v roce 2023 😊 Novinkou byly bloky a rubriky Foglarovské výroky, Foglarovský kalendář. Velkou popularitu si získaly Foglarovské kvízy. Specialitou dodnes je rubrika Trvalky, kde zveřejňujeme články s dlouhodobou platností. Zajímavým projektem byl vzpomínkový seriál Foglar a já, ze kterého vznikla i souborná publikace. Bohouška navštívilo od svého vzniku 100 000 návštěvníků.

2005 – na Bohouškovi vyšel článek „Život s foglarovcem aneb bublinkový fejeton.“ Mimochodem za uplynulých 23 let jsme v redakci zažili dvě svatby, jeden rozvod a šest porodů 😊 (což je mimochodem hlavní důvod vedle pracovních povinností, který nám brání v operativnějším zveřejňování článků - volného času na Bohouška máme opravdu málo).V témže roce jsme na Bohouškovi publikovali seriál o vzniku přezdívek s názvem Říkají mi… Součástí služeb webu Bohoušek se stal RSS kanál a videokanál Bohouškovo oko. Stránky od svého vzniku navštívilo 225 000 čtenářů.

2006 – počítadlo Bohouška zaznamenalo celkem 340 000 čtenářů. Alpín s Bestem a Nashvillem vytvořili a provozovali specializovaný web věnovaný oslavám 100. výročí narození Jaroslava Foglara (foglar.info) – aktualizován byl do června 2007.

2007 – rok byl ve znamení oslav 100. výročí narození Jaroslava Foglara. Bohoušek zveřejnil kompletní přehled všech akcí a mnohé z nich pokryl i svým zpravodajstvím.

2008 – počítadlo zaznamenalo 620 000 čtenářů

2009 – ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon jsme uspořádali soutěž o 5 CD s audioknihou Stínadla se bouří.

2010 – akce Vyfoť svoji kápezetku se setkala s nečekaným ohlasem.

2011 – počítadlo Bohouška zaznamenalo miliontého návštěvníka od 29. 8. 2000.

2012 – Bohoušek už obsahoval přes 2000 článků, fotografií, zpráv, reportáží i recesistických překvapení. Tím posledním bylo i založení Klubu Těch Pravých Foglarovců (KŤPF) 21. 8. 2012 v Besední restauraci v Hlubočepech při tradičním výročním setkání redakce (vzhledem k pracovnímu i rodinnému vytížení i vzdálenosti našich bydlišť fungujeme v on-line režimu, v reálném světě se společně sejdeme bohužel jen několikrát do roka).

2013 – vznikla současná podoba Knihy návštěv.

2016 – na Bohouškovi probíhala soutěž Získej placku 75 let Záhady hlavolamu. Úkolem bylo poslat příběh, povídku nebo úvahu na stínadelské téma. 6. července vypukla akce Ahoj Jestřábe, kdy jste mohli prostřednictvím Bohouška zavolat na speciální telefonní číslo a zanechat svůj vzkaz Jestřábovi k jeho narozeninám.

2017 – konkrétně 15. listopadu se nám díky Bestovi podařil husarský kousek. Všem zájemcům jsme prostřednictvím internetu zprostředkovali historicky první přímý přenos z foglarovské akce (komponovaný večer Let Jestřába k 110. výročí narození Jaroslava Foglara v Informačním centru Prahy 3).

2018 – ve spolupráci s Albatrosmedia jsme uspořádali soutěže o nově vydané foglarovky (Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině) a s vydavatelstvím Václav Vávra o knihy Miloše Zapletala (Stezka odvahy). V rámci aktivit Bohouška vznikl Foglarovský videomagazín.

2019 – Bohouška si od svého vzniku přečetlo přes 2 miliony čtenářů. Své místo na Bohouškovi našly projekty Prahou Jaroslava Foglara a Foglarovský svět a sametová revoluce, které průběžně aktualizujeme.

2020 – Dvacáté výročí bylo Bohouška bylo zvýrazněno 20 nejpodstatnějšími články, které byly na Bohouškovi publikovány. Vznikl pamětní lísteček k výročí a rozhodli jsme se ocenit naše dlouholeté spolupracovníky: Děkujeme, že nám pomáháte plnit obsah. Bohužel pandemie covid-19 nám zabránila v předání plechovek (v době psaní tohoto článku – stále probíhá). V rámci odhalení lavičky s motivy Záhada hlavolamu jsme byli oceněni Skautskou nadací Jaroslava Foglara a všichni tři jsme převzali první, novodobé Čestné odznaky Rychlých šípů za pracovitost - a dvacetileté neúnavné informování o novinkách ze světa Jaroslava Foglara. Toto vyznamenání nás velmi překvapilo a zároveň potěšilo.

2022 – 2. července v rámci pořadu České televize Z metropole byla odvysílána na programu ČT 1 čtyřminutová reportáž o Bohouškovi.

2023 – Best spustil foglarovskou fotogalerii isberac.cz. Ke dni vydání článku je v redakčním systému Bohouška uloženo 4496 článků, 4486 fotografií.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2023090018-stripky-z-historie-bohouska.html