
Knihy Jaroslava Foglara, od jeho narozen v ervenci utee neuvitelnch 105 let, u asi nikdy nebudou fascinujc dtskou etbou, kter propojuje kluky "od esti do devadesti let". ten ubv, smysl pro romantiku msta a prody je povaovn za k a touhu po dobrodrustv napluj daleko sugestivnj, technologick lkadla a adrenalinov sporty. I Foglarova spisovatelsk didaktika, s n urputn rozdluje lidsk svt na dobr a patn, me dnenm tenm pipadat pohdkov a naivn. Foglarovky to je dnes nco jako nostalgick vzpomnka na dobu prvnch trampskch osad, kter ily, mtus istoty ivota a prvorepublikovou nadji, e trampsk komunita me (alespo na vkend) pekonat odcizen modernho lovka.
A pece dokou foglarovky jet pekvapovat, a to dokonce i dosplho tene, kter se obvykle s nadhledem usmv, protoe v, jak dobe to asi spisovatel posedl klukovskm svtem myslel a jak odlin a nehostinn je ve skutenosti svt dospl.
Stnadelsk vod do politologie
Vdy kdo si kdy pi ten uvdomoval, e Foglarova trilogie o tajemnch Stnadlech, obvanch tvrdmi Vonty, kde Rychl py hledaj podivn hlavolam, jeka v kleci, obsahujc pln na ltajc kolo, je vlastn politologick uebnice. Nco jako vodn kurz obanstv, v nm jsou zkladn pouky vyslovovny dost jednodue, zato v principu plat pod (tak jako symbolick stet bulvrnho mdia Sbrae, s nm se Rychl py vyrovnvaj svm ist informanm Tam-Tamem; jakkoli obma jde o prodejnost: Sbrai kvli penzm, Tam-Tamu pro i zsahu osvtlujcho poznn pravdy). A co vc: mou se nm dnes, kdy provme prvn vnj krizi obnoven demokracie a kdy se tak lehce hovo o "rozkladu", "rozpadu" a "zmaru", hodit jako foglarovsk stblo posledn zchrany.
Stnadelsk trilogie nzorn pedvd, jak dleit jsou pro udren spoleenstv zakldajc mty. Vyprvn o vontskm hnut, je vzniklo po nekonench bitkch v ulicch a tragick smrti Roberta Komoura, nad jeho rakv zasypanou lutmi kvtky si kluci veden Vojtchem Vontem psahali, e u nikdy nebudou vlit, siln pipomn nrodn jednotu polistopadov euforie. Ani Vontm (jako esk spolenosti) smysl pro spolen a jeho udrovn nevydr, ale stle je tu spojujc talisman, "svat grl", jeek v kleci, kter zaruuje, e jednota je mon. e jednou snad, budeme-li o to usilovat se zase najde vdce, kter ztracenho jeka najde a obnov jednotu Stnadel.
Nikoho z Vont pitom nezajm, e jeek v kleci je vlastn skr plnu na ltajc kolo a e v tom je jeho jedin reln cena. I Rychl py, kter nakonec jeka v honb za plnem rozroubuj a najdou v nm jen rozpadl papr, pochop, e k jdru spojujcho symbolu se nikdy nedostaneme, respektive, e je vdy przdn, tak jako idea demokracie i sttu. Na tom ale, jak vme od Foglara, vbec nezle. Dleit je, zda jeka (ideu, talisman, symbol) jako spojujc prvek respektujeme, zda dobrovoln podlehneme jeho mytickmu pbhu.
Shoda na iluzi
Zkladem spolenho, naznauje slavn foglarovka, je vdy shoda na iluzi, na uiten fikci, nikoli rozumov zkonstruovan pravidla, pichzejc vdy o krok pozdji, kter bez tto tajemn sly nikdy nic nedokou.
esk spolenost se nachz nkde ve druhm dle stnadelsk trilogie: rozroubovali jsme jeka a jsme zdeni, e v nm nic nen, e demokracie, jakoto naplnn snu o dobrm systmu, je jen prach. Nastv fze hledn ztracenho jeka, pesnji pokus o jeho symbolickou rehabilitaci. Foglar, zestrl a unaven dobou, pece jen ije a naznauje cestu. Rychl py ale u za ns do boje poslat nebude.
Autor je vedoucm redaktorem kulturn rubriky zpravodajstv esk televize.
Text vyel v Hospodskch novinch 23. 5. 2012.
Foto: Milan Lebeda, 2010
BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajsk a informan servis - Foglar a Rychl py
Adresa lnku: http://www.bohousek.cz/clanek-2012060007-hledani-jezka-v-kleci-coby-foglarovsky-kurz-obcanstvi.html