| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Cyklošípologie
(9. 8. 2024, 1596x)
Budeme pitvat Jestřábovu duši?
(7. 8. 2024, 1138x)
Zemřel PhDr. Jiří Mrva
(19. 8. 2024, 1015x)
Dvojka a kolo - bicykl - velociped
(9. 8. 2024, 839x)
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Ten náš malej pohan se bude jmenovat Zdeněk. Sto dvacet let od narození staršího bratra Jaroslava Foglara

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 20. 7. 2024 | přečteno 1147 ]

Hned tři červencové dny byly zásadními mezníky v rodině Foglarových.
Roku 1911 17. července zemřel Jindřich Foglar. V roce 1907 6. července se narodil Jaroslav Foglar.
A rok 1904 19. července se stal prvním dnem Zdeňka Foglara, prvorozeného syna manželů Marie (26. 12. 1877 - 18. 2. 1980; rozená Fišerová) a Jindřicha (11. 12. 1872 - 17. 7. 1911) Foglarových.
V tu dobu měli Marie a Jindřich pět let po svatbě a opakovaně bydleli v Předlicích u Ústí nad Labem, kam se stěhovali z Prahy, když Jindřich Foglar pracoval jako úředník – obchodní cestující.
Přízemní byt rohového domu č. 120/1 na nynějším Školním náměstí se tak stal svědkem Zdeňkova příchodu na svět a Jindřichova zápisu do rodinné kroniky:
Devatenáctého dne měsíce července a. d. 1904, deset minut před hodinou druhou odpolední, /v úterý na den Sv. Vincence z P./ narodil se náš jedináček.
Den byl překrásný. Mamičce pomáhala paní bába Geislerová z Předlic a při dodatečném porodu dr. Schneider z Ústí n. L.
Maminka i děťátko zdrávo, buď Jméno Boží pochváleno.
(Nebude bez zajímavosti zde připomenout, že o tři roky později narozený Jaroslav přišel na svět téměř ve stejný čas - v půl druhou hodinu odpolední.)
31. července pak pan Jindřich dále zapisuje:
V neděli odpoledne na den „Sv.“ Ignáce z Loyoly /toho lumpa jezuitskýho/ ku ¼ na 5. hodině odjela maminka Fišerová (matka Marie Foglarové – pozn. redakce) a paní bába Geislerová s naším dudečkem do Chabařovic ku křtinám. Ten náš malej pohan se bude jmenovat Zdeněk.
V únoru roku 1906 už trojčlenná rodina přesidluje opět do Prahy, do Benátské ulice čp. 1712, kde se 6. 7. 1907 narodí Jaroslav Foglar, aby do roku 1911 stěhování z Prahy do Předlic a zpět ještě několikrát zopakovala.
Za záznamy v rodinné kronice vděčíme v naprosté většině Jindřichu Foglarovi, ale již večer v ½ 8. a 10 minut na Hod boží vánoční 1906 se poprvé „rozepsal“ malý Zdeněk. (V tomto případě však vynecháváme přepis záznamu a čtenáře odkazujeme výhradně na fotografii zápisu.)
V srpnu 1910 se Foglarovi – již naposledy – stěhují z Prahy zpět do Předlic, do toho samého bytu, kde se narodil Zdeněk. Toho v září čeká zápis do školy, kam to má z domova jen pár kroků – škola z roku 1897 stojí v těsném sousedství (na dobových fotografích ještě není postaven dům mezi domem Foglarových a školou):
Tedy od 1. srpna 1910 zase zůstáváme v Předlicích v našem starém bytě a náš Zděnda malej jde zítra dne 12. září 1910 v pondělí k zápisu chudinka – do německé školy.
Dnes dne 12. září 1910 v pondělí /bylo jasno/ byl náš Zděnda s máti a Vávou (Jaroslavem – pozn. redakce) ve škole u zápisu.
Lze se domnívat, že pohlednici poslanou do Předlic 22. 5. 1911 tatínkem si již školák Zdeněk, v tu dobu žák 2. třídy, přečetl sám. Pan Jindřich v samém úvodu psaní uvádí: Tak Váš tátile je zdráv a dobře se mu vede … Bylo to pouhé necelé dva měsíce před tím, než Jindřich Foglar 17. 7. 1911 náhle umírá při léčebném pobytu v Poděbradech.
Nejstarším mužem v rodině se tak najednou stává malý Zdeněk a svým (druhým) zápisem v roce 1911 vlastně kroniku rodiny Foglarových uzavírá:
V červnu 1911. To bila máti ještě zdravá – a teď v červenci je uš moc nemocná. 1911 17 července zemřel náš drahý tatíček v Poděbradech. Včerá večír jsem dostal od ježíška tuški a dvě knihy. Sláva dostal od ježíška tuški a dvě knihy. Sláva stonal na planý neštovice je to pár dní. Veselé Vánoce!
Popis dalších roků Zdeňkova života by již přesáhl záměr tohoto článku, jistě však stojí za další budoucí zpracování.
Předlický rodák na rozdíl od svého mladšího bratra založil rodinu a zanechal po sobě potomky.
Zdeněk Foglar zemřel 6. 11. 1967 v Praze a je – spolu se svojí ženou Janou – pohřben na Olšanských hřbitovech.


Poděkování:
†Jindřichu Foglarovi za vedení rodinné kroniky.
† Václavu Noskovi – Windymu za poskytnutí (2011) dobové barevné pohlednice Předlic.
Tomáši Hromádkovi – Krizmenovi za poskytnutí (2011) dobové černobílé pohlednice Předlic.
Ivanu Radovi – Slídovi za poskytnutí informace o přesném umístění hrobu Zdeňka Foglara.

Foto (2006, 2007, 2011) dobových materiálů a foto (2024) Předlic a hrobu: Milan Lebeda – Alpín

Originály reprodukovaných dokumentů (rodinná kronika, pohlednice Zdeňku Foglarovi) jsou uloženy v Literárním archivu Památníku národního písemnictví.

































































Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejbližší akce
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .