| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Foglarovské odznaky 3/8 - nášivky a vlajky

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 4. 11. 2023 | přečteno 1319 ]

Foglarovské odznakyVe třetím pokračování pojednání o mé sbírce foglarovských odznaků se zaměřme na textilní odznaky, tedy zejména nášivky a vlajky.
S tvorbou a činností Jaroslava Foglara úzce souvisí řada nejrůznějších nášivek a vlaječek – vzpomeňme například na Vlastu Sýkorovou z úvodních příběhů Rychlých šípů. Ještě starší jsou ovšem některé látkové odznaky, které zdobily skautské kroje a táborové dresy členů Foglarovy pražské Dvojky. Velice si cením staré vyrudlé domovenky, kterou nosil sám Jestřáb (obr. 1). Foglarovské odznakyVzácný je i odznak ze žlutého filcu se zeleně vytištěnou dvojkou, který nosili hoši Foglarova oddílu na svých modrých táborových tričkách značky Williams v letech 1937 – 1938 (obr. 2). Nášivka byla vyrobena firmou Zdeněk Plesnivý, Praha III. Újezd 5.
Foglarovské odznakyPozději, od 30. března 1941 tatáž firma vyráběla i trojúhelníkové odznaky čtenářských klubů Mladého hlasatele (obr. 3). Kolik z nich se asi dochovalo do dnešní doby?

Foglarovské odznakyZ éry Vpředu pak nelze opomenout Čestné odznaky Rychlých šípů udělované čtenářům za jejich vynikající výkony s příslušnými stužkami v osmi různých oblastech (obr. 4). Není bez zajímavosti, že nespotřebovaná zásoba těchto Čestných odznaků RŠ byla před nedávnem objevena při třídění Jestřábovy pozůstalosti v jeho žižkovském bytě a budou tak moci být i dnes využity k oceňování významných foglarovských počinů. Prvních šest z nich – za pracovitost – udělila Skautská nadace Jaroslava Foglara v závěru roku 2020.
Foglarovské odznakyK nejvzácnějším foglarovským nášivkám z doby pozdější pak bezesporu řadím velký látkový odznak na klopu Klubu přátel Jaroslava Foglara. Příprava a výroba přibližně stokusové série proběhla v letech 1967 – 1968 a zhotovení se ujala Oděvní služba – výšivkové středisko Praha 1. A protože výrobu připravované další série tohoto odznaku pak KPJF odvolal, zůstalo jen původních 100 kusů (obr. 5).
Foglarovské odznakyZ počátku sedmdesátých let pochází další vzácnost – pestrobarevná nášivka 13 bobříků (obr. 6). Jde o exilový krojový odznak vydaný ve Švýcarsku pro lovce bobříků z řad členů Českého a Slovenského skautingu v exilu. Jeho autorem je Miloš Miltner – Jestřáb ze Švýcarska. Foglarovské odznakyKaždý sběratel jistě potvrdí, že k jeho nejoblíbenějším kouskům patří takové předměty sběratelského zájmu, které se odlišují od standardu nějakou nedokonalostí či chybou. I já mám několik takových nášivek. Jednou z nich je znak Old Boys foglarovců, u kterého zůstal nedopatřením nevyšit zeleně list ginga na pozadí bobříka! Když jsem si této zvláštnosti povšiml před několika lety na setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v nabídce jednoho z členů Old Boys, neváhal jsem po této – jak já říkám – „chybošivce“ (obr. 7) doslova skočit!
Foglarovské odznakyDalším druhem foglarovských odznaků, který nelze vynechat, jsou vlajky. Zde se jedná samozřejmě nejčastěji, a jak také jinak, o vlajku klubu Rychlých šípů, kterých bylo nadšenými čtenáři vyrobeno nepřeberné množství, více, či méně zdařilých. Není tedy v možnostech žádné sbírky je všechny postihnout, ani zdokumentovat. Z několika takto podomácku ušitých vlaječek RŠ, které vlastním, bych rád na ukázku představil alespoň jednu: Pochází pravděpodobně z brzkých poválečných let, a věnoval mi ji před lety dnes již nežijící kolega. Přestože je její provedení poněkud neumělé, o to větší je z ní cítit nadšení pro Rychlé šípy (obr. 8)!
Foglarovské odznakyFoglarovské odznakyZ továrně vyrobených vlaječek RŠ jsou patrně nejznámější ty z PULSu Ostrava z počátku sedmdesátých let, které existují ve dvojím provedení druhé strany – reversu: V prvním případě jsou na reversu vlajky zobrazeny hlavičky pěti členů RŠ, v případě druhém pak kráčející pětice RŠ a pes Bublina. Obojí na žlutém podkladě. Velice vzácně se však vyskytuje verze s kráčející pěticí RŠ na podkladě bílém a s červenou linkou rámující okraj vlajky! Jak a proč tato odlišnost vznikla, se zatím nepodařilo spolehlivě objasnit. Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že se mohlo jednat o zkušební verzi (obr. 9 a 10). Z této bílé varianty vychází i velmi zdařilá vlaječka ze současné nabídky SNJF.
Foglarovské odznakyFoglarovské odznakyDůkazem, že nejen Rychlé šípy mohou být námětem foglarovských vlajek, je pak vlaječka vydaná k 80. výročí knížky Přístav volá (obr. 11 a 12), a taktéž vlaječka pro ty, kteří si v červnu roku 2020 svou účastí připomněli 75. výročí konání Tábora svobody Hochů od Bobří řeky ve Sluneční zátoce (obr. 13 a 14).


Foglarovské odznaky
Foglarovské odznaky

Pro získání některých přírůstků do sbírky je často třeba kamarádských vztahů a známostí s co největším počtem spřízněných foglarovců a sběratelů. Takto nikoli náhodou jsem se dověděl, že jeden z foglarovských nadšenců hodlá nechat zhotovit jen tak pro vlastní radost celou sérii nášivek s motivem vlajky Rychlých šípů ve všech barevných variantách, které se v kresleném seriálu vyskytují. Tato neprodejná série byla zhotovena v pouhých třech kusech! Další nebudou, ale já mám to štěstí mít ji celou, ve své sbírce.
Foglarovské odznakyFoglarovské odznakyFoglarovské odznakyMohu snad prozradit, že tím foglarovským nadšencem je vůdce kbelských skautů S.S.V. Kamil Podlaha, v jehož produkci vzniklo do dnešních dnů dalších více než 200 mimořádně kvalitních nášivek na téma Mladý hlasatel, Vpřed, Hoši od Bobří řeky, Stínadla či Rychlé šípy. Autorem kresebných podkladů k těmto nášivkám a vlaječkám není nikdo jiný, než známý foglarovský výtvarník – Milan Teslevič. (Ukázky na obrázcích 15, 16, 17). Přestože všechny tyto nášivky byly rovněž soukromě vyrobeny v pouhých jednotkách kusů, uznávám, že jejich dnešní sběratelská hodnota je poněkud sporná. Bude ale tomu tak i po několika letech či desetiletích???

(Zpracováno pro zpravodaj Klubu skautských sběratelů Junáka – ZIPSS 1/2021; aktualizováno pro Bohouška v září 2023)


Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohoušek vzpomíná
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .