Sto patnáct let od narození Jaroslava Foglara, která uplynou 6. července, bude důvodem pro řadu připomínek tohoto spisovatele. Pomyslnou „trochou do mlýna“ přispěje i
publicistka Naďa Reviláková, která si v sobotu 2. července cyklu Téma Plus položí otázku, zda má ještě dnes smysl číst Foglarovy knížky.
Otázka je to provokativní jen zdánlivě. V době, kdy třeba na autobusových zastávkách nebo v „knihobudkách“ najdete k bezplatnému rozebrání stovky knížek ze sedmdesátých a osmdesátých let, často literárně kvalitních, jen ale zoufale nesoučasných, není od věci zeptat se, nakolik dnes čtenáře oslovuje dílo, vznikající od poloviny třicátých let a v této době myšlenkově ukotvené.
Aby nedošlo k nedorozumění: smyslem dokumentárního pásma nebude plivání na autora, který už se do značné míry stal klasikem svého druhu a pro mnohé mramorovým pomníkem. Půjde opravdu jen o ty otázky čtenářům, knihovníkům a literárním vědcům. Otázky, které do určité míry vyprovokovala skutečnost, že renomované české nakladatelství dětské literatury vydává od roku 2018 Foglarovy práce v nových edicích, ročně dva až tři tituly. Ptát se za těchto okolností, kdo je vůbec čtenářem, je proto oprávněné.
Celý text si můžete přečíst na adrese:
https://program.rozhlas.cz/rychle-sipy-kdo-je-dnes-cte-soucasni-ctenari-a-jaroslav-foglar-8772244